A Honeywell automatic standby generator seamlessly backs up the circuits you choose during a power outage. It automatically starts within seconds of detecting power loss, and runs on the home’s existing natural gas or LP fuel supply. Choose a backup option from essential circuit, managed whole-house or complete whole-house coverage. It’s the reliable answer that ensures necessities, conveniences and amenities are always available and automatically backed up when the power goes out.
Need Help Choosing?
Request a complimentary generator consult and let us match you with the right model for your needs.
Honeywell 24kW Air Cooled Home Standby Generator | WiFi-Enabled
Model: 7213
$8,449.95
Honeywell generators use Generac’s industry leading G-Force engine lineup for added peace of mind and reliability for when you need it most. The G-Force series of engines are purpose built and designed to handle the rigors of extended run times in high temperatures and extreme operating conditions.
Superior harmonics and sine wave form produce less than 5% Total Harmonic Distortion for utility quality power. This allows confident operation of sensitive electronic and microchip based appliances, such as variable speed HVAC.
This state-of-the-art, power maximizing regulation system is the standard on all Honeywell models. It provides optimized fast response to changing load conditions and maximum motor starting capability by electronically torque-matching the surge loads to the engine. Digital voltage regulation at ± 1%.
Pickup and Delivery Available
Professional Installation, Right at Home.
Let a trusted local expert handle everything for you.
Reliable power starts here.
Expert help from start to finish.
Shop with confidence.
Additional information
| Weight | 455 lbs |
|---|---|
| Fuel Type | Liquid Propane or Natural Gas |
| Wattage | 24 kW (LP) / 21 kW (NG) |
| Voltage | 240 V |
| Noise Level (dB) | 67 dB(A) |
| Monitoring Capabilities | Mobile Link™ Wi‑Fi |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Certifications | EPA Certified for non-emergency applications |
| Country of Origin | Engineered and assembled in the USA (with domestic and foreign parts) |
| Brand | Honeywell |
Wi-fi Connectivity
Honeywell standby generators are Wi-Fi enabled. Now you can remotely connect and monitor its status on a smartphone, tablet or PC, from anywhere in the world using Mobile Link’s FREE service.
Premium 5 Year Limited Warranty
Honeywell Generators carry a best-in-class Premium 5 Year Limited Warranty for automatic standby generators. This includes parts and labor.
Precision Power Technology
This Honeywell Generator delivers best-in-class power quality with less than 5% total harmonic distortion for clean, smooth operation of sensitive electronics and appliances.
Generac G-Force Engine
The Honeywell 24kW Air-Cooled Standby Generator features a purpose-built, pressure-lubricated engine that’s capable of handling daily wear and tear. The engine delivers unmatched reliability with minimal maintenance compared to its competitors.
24/7/365 Customer Support Team
Our customer service team is available 24/7 to answer any and all questions related to your generator.
Whisper Check™
Self-test mode runs at a lower RPM for a five minute test and is significantly quieter than other brands, while consuming less fuel.
Sturdy, All-Weather Aluminum Enclosure
The durable aluminum enclosure with RhinoCoat™ finish prolongs the life of your generator with corrosion-resistant protection from the elements, making it ideal for coastal, salt-air climates. This generator is modeled to withstand winds up to 150 mph. It features a fire rating certified for optimal placement, 18 in. away from a building. A composite mounting pad is included, eliminating the need to pour a concrete base unless specified by local codes.
Engineered and Assembled in the USA
Assembled in the USA using domestic and foreign parts








Reviews
There are no reviews yet.