RAISING THE BAR FOR CODE-READY, DIESEL GENERATORS All the conveniences of modern living—heat, central air, refrigeration, communication—are nothing without power. When the power supply is disrupted, our lives and businesses can come to a sudden halt. An automatic standby generator protects you from power failures, restoring power within seconds of an outage, so you can have peace of mind and the power you need. Generac’s new Protector Series diesel generators raise the bar for residential and light commercial diesel generators. Building and zoning codes can vary wildly from one region to another. In the past, the only answer was to order expensive, customconfigured solutions. Until now. Generac’s diesel-powered Protector Series features Code Ready, a set of popular preconfigured options and a range of code-driven accessories, so you can feel confident that your generator will be able to conform to the required local codes. The Protector Series is versatile, adaptable, meets UL requirements, and is an affordable optional standby diesel generator for your backup power needs. Now includes a larger base tank option
Need Help Choosing?
Request a complimentary generator consult and let us match you with the right model for your needs.
Generac Protector 5000-Watt Single fuel Home Standby Generator
Model: RD01525ADAL
$14,409.00
Pickup and Delivery Available
Professional Installation, Right at Home.
Let a trusted local expert handle everything for you.
Reliable power starts here.
Expert help from start to finish.
Shop with confidence.
Additional information
| Weight | 693 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80.8 × 30.6 × 50.6 in |
| Fuel Type | Diesel |
| Wattage | 5 kW (running) |
| Voltage | 120/240 V Single-Phase |
| Noise Level (dB) | 65-70 dB |
| Transfer Switch Included | No |
| Monitoring Capabilities | Mobile LinkTM Wi-Fi |
| Enclosure Material | RhinoCoat™ Aluminum |
| Certifications | UL/CUL 2200-listed |
| Country of Origin | Engineered and assembled in the USA (with domestic and foreign parts) |
| Brand | Generac |
5-Year Limited Warranty for automatic standby generators. | | Generac generators and engines are Engineered and Built in the USA using domestic and foreign parts | | 24/7/365 Customer Support Team standing by all day, every day from our headquarters in Wisconsin to answer any questions you might have | | Quiet-TestTM Self-Test Mode runs at a lower RPM for a five or twelve minute test, making generators significantly quieter than other brands while consuming less fuel | | Smart, User-Friendly Controls: Generac’s Evolution Controller features a multilingual LCD display that allows you to monitor battery status and track maintenance intervals to ensure your generator is always in top operating condition | | Code Ready: The Protector Series offers compatibility with a variety of environments, with external vent and fill, a UL/CUL 142-listed, double-walled base tank, a UL/CUL 2200-listed generator, and a wide range of code-driven accessories | | RhinoCoat: Sturdy, all-weather enclosures made from corrosion-resistant aluminum Modeled to withstand winds up to 150 mph, and with a fire rating, 3rd-party-certified to NFPA standards. | | Remote Monitoring: Mobile Link connects you to your generator allowing you to access information such as the current operating status, maintenance schedule, and more directly from your smart phone, tablet or computer (sold seperately). | | Single-Phase 120/240V, 2.5L engine with long run-time tank









Reviews
There are no reviews yet.