Provides essential circuit power protection for your home, ensuring the necessities remain powered during an outage or up to whole house coverage when paired with one of Generac’s load- shedding switches. Capable of backing up a five ton air conditioner.
Need Help Choosing?
Request a complimentary generator consult and let us match you with the right model for your needs.
Generac Standby Generator, 18kW | WiFi Enabled
Model: 7226
$5,379.00
Pickup and Delivery Available
Professional Installation, Right at Home.
Let a trusted local expert handle everything for you.
Reliable power starts here.
Expert help from start to finish.
Shop with confidence.
Additional information
| Weight | 420 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 25 × 29 in |
| Fuel Type | Liquid Propane or Natural Gas |
| Wattage | 18 kW (LP) / 17 kW (NG) |
| Voltage | 120/240 V Single-Phase |
| Noise Level (dB) | 65 dB |
| Transfer Switch Included | No |
| Monitoring Capabilities | Mobile Link™ Wi‑Fi |
| Enclosure Material | RhinoCoat™ Aluminum |
| Certifications | cETLus, CUL Listed, ETL Listed, UL Listed |
| Country of Origin | Engineered and assembled in the USA (with domestic and foreign parts) |
| Brand | Generac |
5-Year Limited Warranty
Included with all home standby generators.
Built in the USA*
Generac generators and engines are engineered and built in the USA*
*Assembled in the USA using domestic and foreign parts.
TruePower™ Technology
Delivers best-in-class power quality with less than 5% total harmonic distortion for clean, smooth operation of sensitive electronics and appliances.
Generac’s G-Force Engine
Purpose-built, pressure-lubricated engines capable of handling the rigors of generator use, resulting in power that’s more reliable and requires less routine maintenance than any competitive engine.
24/7/365 Customer Support Team
Standing by all day, every day from our headquarters in Wisconsin to answer any questions you might have.
Quiet-Test™ Self-Test Mode
Runs at a lower RPM for a five or twelve minute test, making generators significantly quieter than other brands, while consuming less fuel.
Generac’s Evolution™ Controller
Features a multilingual LCD display that allows you to monitor battery status and track maintenance intervals to ensure your generator is always in top operating condition.
Tough, Durable Enclosures
Our RhinoCoat™ powder-coated finish helps make corrosion-resistant aluminum perfect for all weather conditions.
Smart, User-Friendly Controls
Generac’s Evolution™ Controller features a multilingual LCD display that allows users to monitor battery status and track maintenance intervals to ensure your generator is always in top operating condition.
Mobile Link™ Remote Monitoring
FREE with every Guardian Series Home standby generator, Mobile Link™ allows you to monitor the status of your generator from anywhere in the world using a smartphone, tablet, or PC. Easily access information, such as the current operating status and maintenance alerts.








Reviews
There are no reviews yet.