Thousands of homeowners and business owners trust their Protector Series automatic backup generator to power their entire home or business during a power outage. A Protector Series generator senses a power outage, turns on automatically, and delivers power for your entire home, including all large appliances and sensitive electronics. Sound output is quieter with no change in level or tone. This allows you to continue living life comfortability and keep business operating without interruption.
Need Help Choosing?
Request a complimentary generator consult and let us match you with the right model for your needs.
Generac Standby Generator, 130 kW | CA-MA Emissions
Model: RG13090
$39,289.00
Pickup and Delivery Available
Professional Installation, Right at Home.
Let a trusted local expert handle everything for you.
Reliable power starts here.
Expert help from start to finish.
Shop with confidence.
Additional information
| Weight | 3009 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 132.7 × 40.7 × 64.1 in |
| Fuel Type | Liquid Propane or Natural Gas |
| Wattage | 130 kW (running) |
| Noise Level (dB) | 75 dB |
| Transfer Switch Included | No |
| Monitoring Capabilities | Mobile Link™ Wi‑Fi and Fleet |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Certifications | CA & MA Emissions Compliant, EPA Emissions Certified, UL 2200 listed |
| Country of Origin | Engineered and assembled in the USA (with domestic and foreign parts) |
| Brand | Generac |
Cellular Connectivity: Reliable, constant connection enables the Generator Owner to monitor function using Mobile Link and the supporting Generator Servicer using Fleet.
TruePower™ Technology: Delivers superior power quality with less than 5% total harmonic distortion for clean, smooth operation of sensitive electronics and appliances.
Surge Capacity: Designed to start and power large electrical loads for homes and businesses.
Generac Designed & Built Engine: Purpose-built exclusively for generator use. Utilizes the first in class, dual-valve ultra-low pressure fuel delivery system and intelligent proprietary engine controls that manage over 100 performance functions to ensure peak efficiency in all temperature ranges and elevations.
Built in the USA*: Generac generators and engines are engineered and built in the USA* *Assembled in the USA using domestic and foreign parts.
24/7/365 Customer Support Team: Standing by all day, every day from our headquarters in Wisconsin to answer any questions you might have.








Reviews
There are no reviews yet.