Provides essential circuit power protection for your home, ensuring the necessities remain powered during an outage. This affordable automatic standby generator offers protection for about half the cost of central air conditioning.
Need Help Choosing?
Request a complimentary generator consult and let us match you with the right model for your needs.
Generac Standby Generator, 14kW | With 16-Circuit Transfer Switch | WiFi Enabled
Model: 7224
$5,139.00
Pickup and Delivery Available
Professional Installation, Right at Home.
Let a trusted local expert handle everything for you.
Reliable power starts here.
Expert help from start to finish.
Shop with confidence.
Additional information
| Weight | 385 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 25 × 29 in |
| Fuel Type | Liquid Propane or Natural Gas |
| Wattage | 14 kW (LP) / 14 kW (NG) |
| Voltage | 120/240 V Single-Phase |
| Noise Level (dB) | 65 dB |
| Transfer Switch Included | Yes |
| Monitoring Capabilities | Mobile Link™ Wi‑Fi |
| Enclosure Material | RhinoCoat™ Aluminum |
| Certifications | UL Listed |
| Country of Origin | Engineered and assembled in the USA (with domestic and foreign parts) |
| Brand | Generac |
5-Year Limited Warranty
Included with all home standby generators.
Built in the USA*
Generac generators and engines are engineered and built in the USA*
*Assembled in the USA using domestic and foreign parts.
TruePower™ Technology
Delivers best-in-class power quality with less than 5% total harmonic distortion for clean, smooth operation of sensitive electronics and appliances.
Generac’s G-Force Engine
Purpose-built, pressure-lubricated engines capable of handling the rigors of generator use, resulting in power that’s more reliable and requires less routine maintenance than any competitive engine.
24/7/365 Customer Support Team
Standing by all day, every day from our headquarters in Wisconsin to answer any questions you might have.
Quiet-Test™ Self-Test Mode
Runs at a lower RPM for a five or twelve minute test, making generators significantly quieter than other brands, while consuming less fuel.
Generac’s Evolution™ Controller
Features a multilingual LCD display that allows you to monitor battery status and track maintenance intervals to ensure your generator is always in top operating condition.
Tough, Durable Enclosures
Our RhinoCoat™ powder-coated finish helps make corrosion-resistant aluminum perfect for all weather conditions.
Smart, User-Friendly Controls
Generac’s Evolution™ Controller features a multilingual LCD display that allows users to monitor battery status and track maintenance intervals to ensure your generator is always in top operating condition.
Mobile Link™ Remote Monitoring
FREE with every Guardian Series Home standby generator, Mobile Link™ allows you to monitor the status of your generator from anywhere in the world using a smartphone, tablet, or PC. Easily access information, such as the current operating status and maintenance alerts.










Reviews
There are no reviews yet.