Reliable power for very large residential or small business needs. Built to weather the storms, our largest natural gas/liquid propane generators with industrial-grade engines keep your family comfortable and your business running when a utility failure or storm knocks out power.
Need Help Choosing?
Request a complimentary generator consult and let us match you with the right model for your needs.
KOHLER 125 kW Generator
Model: KG125R-QS1
$42,349.00
Extreme Durability: Every KOHLER KGR generator undergoes rigorous durability and reliability testing, ensuring longevity. The heavy-duty industrial liquid-cooled engine performs exceptionally well during long runs in extreme heat conditions.
Smart: You get steady, high-quality power that protects your electronics from damage.
Advanced: The APM402 controller with patented software is compatible with optional accessories that let you monitor your system remotely through your PC.
Pickup and Delivery Available
Professional Installation, Right at Home.
Let a trusted local expert handle everything for you.
Reliable power starts here.
Expert help from start to finish.
Shop with confidence.
Additional information
| Weight | 3340 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 138.8 × 45.4 × 65.5 in |
| Fuel Type | Liquid Propane or Natural Gas |
| Wattage | 105 kW (LP) / 125 kW (NP) |
| Voltage | 120/240 V Single-Phase |
| Noise Level (dB) | 71 dB(A) |
| Transfer Switch Included | Sold Seperately |
| Monitoring Capabilities | Remote Monitor Sold Separately |
| Enclosure Material | Aluminum Steel |
| Certifications | EPACSAcUL Listed |
| Brand | Kohler |
OVERVIEW
Extreme Durability – Every KOHLER KGR generator undergoes rigorous durability and reliability testing, ensuring longevity. The heavy-duty industrial liquid-cooled engine performs exceptionally well during long runs in extreme heat conditions.
Smart – You get steady, high-quality power that protects your electronics from damage.
Advanced – The APM402 controller with patented software is compatible with optional accessories that let you monitor your system remotely through your PC.
Premium Warranty – We’ve got you covered with 5-year, 2,000-hour protection.
THE POWER YOU NEED
A popular choice for light commercial applications. System is NFPA 110, level 1 approved when equipped with the necessary accessories and installed per NFPA standards
Excellent peak motor-starting capacity: KG125R: 440kVA at 240V
Premium power quality Fast-Response��� permeant magnet excitation provides delivers exceptional digital voltage and frequency regulation for smart appliances and electronics
Powered by Kohler KG6208THD industrial-grade engine; operation speed 1800 rpm
THE CONVENIENCES YOU EXPECT
The APM402 controller provides advanced control, system monitoring and system diagnostics with remote-monitoring capability
Quiet, neighborhood-friendly operation with sound similar to a typical central air conditioner
Standard steel enclosure with automotive-grade paint
Optional corrosion-resistant aluminum enclosure
Runs on either natural gas or liquid propane (LPG); simple switching between natural gas and LPG in the field










Reviews
There are no reviews yet.