Generac’s 24kW is a big deal in a small package. Generac’s commitment to continuous improvement, innovation and technology is giving us the ability to bring more power to you. With Generac’s 24kW you can save up to $8,000 in product and installation costs, when compared to competitive output products, while powering what is most important for your home or small business. The 24kW Guardian unit packs the most power into a small package, taking up to 70% less space when compared to similar output products.
Need Help Choosing?
Request a complimentary generator consult and let us match you with the right model for your needs.
Generac Standby Generator, 24kW | With Whole House Switch | WiFi Enabled
Model: 7210
$7,249.00
Pickup and Delivery Available
Professional Installation, Right at Home.
Let a trusted local expert handle everything for you.
Reliable power starts here.
Expert help from start to finish.
Shop with confidence.
Additional information
| Weight | 455 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 25 × 29 in |
| Fuel Type | Liquid Propane or Natural Gas |
| Wattage | 24 kW (LP) / 21 kW (NG) |
| Voltage | 120/240 V Single-Phase |
| Noise Level (dB) | 68 dB |
| Transfer Switch Included | Yes |
| Monitoring Capabilities | Mobile Link™ Wi‑Fi |
| Enclosure Material | RhinoCoat™ Aluminum |
| Certifications | UL Listed |
| Country of Origin | Engineered and assembled in the USA (with domestic and foreign parts) |
| Brand | Generac |
Quiet-Test™ Self-Test Mode
Runs at a lower RPM for a five- or twelve-minute test, making generators significantly quieter than other brands while consuming less fuel.
TruePower™ Technology
Delivers best-in-class power quality with less than 5% total harmonic distortion for clean, smooth operation of sensitive electronics and appliances.
Generac’s Evolution™ Controller
Features a multilingual LCD display that allows you to monitor battery status and track maintenance intervals to ensure your generator is always in top operating condition.
Generac’s G-Force Engine
Purpose-built, pressure-lubricated engines capable of handling the rigors of generator use, resulting in power that’s more reliable and requires less routine maintenance than any competitive engine.
Tough, Durable Enclosures
Our RhinoCoat™ powder-coated finish helps make corrosion-resistant aluminum perfect for all weather conditions.







Reviews
There are no reviews yet.