From emergency home backup to DIY projects to the jobsite, the Generac GP15500EFI portable generator provides high wattage, dependable portable power. Equipped with an 816cc engine with Electronic Fuel Injection, the GP15500EFI delivers power efficiently, providing up to 11 hours of runtime at 50% load. TruePower™ Technology safely powers sensitive electronics, appliances and tools while onboard COsense® Technology provides powerful protection against hazardous carbon monoxide. The GP15500EFI also features electric start (battery included), low-oil shutdown protection, circuit breaker protected outlets and an hour meter with maintenance resets. The included never-flat wheel kit and available lifting eye accessory make transportation easy around the home or jobsite.
Need Help Choosing?
Request a complimentary generator consult and let us match you with the right model for your needs.
Generac Portable Generator, 15500 | EFI | Electric Start with COsense | 49ST
Model: 7705
$3,999.00
19300w peak / 15500w running watt portable power gas generator
Best used for home backup, jobsite, camping, events
Generac COSense Technology, 3-year warranty, wheel kit included
Pickup and Delivery Available
Professional Installation, Right at Home.
Let a trusted local expert handle everything for you.
Reliable power starts here.
Expert help from start to finish.
Shop with confidence.
Additional information
| Weight | 420 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 30.9 × 36.5 in |
| Fuel Type | Gasoline |
| Wattage | 19.3 kW (starting) / 15.5 kW (running) |
| Voltage | 120/240 VAC |
| Transfer Switch Included | No |
| Monitoring Capabilities | N/A |
| Certifications | EPA Approved |
| Country of Origin | Engineered and assembled in the USA (with domestic and foreign parts) |
| Brand | Generac |
Featuring COsense® Technology
STOPS. ALERTS. SAVES. Powerful protection against hazardous carbon monoxide—designed to detect and alert you to dangerous levels, helping to prevent injury or death.
Generac 816cc EFI Engine
Delivers the right amount of power to get the best performance and efficiency out of your engine.
TruePower™ Technology
Produces clean power with less than 5% Total Harmonic Distortion (THD), making it safe for sensitive electronics and tools.
Low-Oil Pressure Shutdown
Automatically shuts down the engine to protect it from damage due to low oil levels.
Large Capacity Fuel Tank
Built-in fuel gauge and a high-capacity design ensure extended run times and long-lasting durability.
Homelink™ Manual Transfer Switch Compatible
Pairs with a manual transfer switch to provide whole-home backup power—an excellent alternative to a Home Standby Generator.
Hardened 1 ¼” Steel Tube Cradle
Rugged steel frame construction for added strength and durability in tough environments.
Hour Meter
Monitors and tracks engine run time for timely maintenance and service intervals.
Heavy-Duty, Never-Flat Wheels
Designed for reliable mobility and portability, even across rough terrain.
Electric Start – Battery Included
Provides quick, hassle-free engine starting with the push of a button.










Reviews
There are no reviews yet.